Wymiana Pionów Instalacji Wodnej i Kanalizacyjnej

Programy

W 2016 roku Dział Techniczny w porozumieniu z Zarządem Spółdzielni, oraz po akceptacji Rady Nadzorczej rozpoczął prace nad programem wymiany instalacji wodnej i kanalizacyjnej łazienek w budynkach mieszkalnych w naszych zasobach. Od tego czasu systematycznie wybierane są budynki i poszczególne piony instalacyjne, które podlegają całkowitej wymianie. Kryterium wyboru jest awaryjność na przestrzeni ostatnich 5 lat, a dokładnie ilość awarii instalacji wodnej i kanalizacyjnej w zakresie części wspólnych.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia prac jest uzyskanie 100% zgód mieszkańców danego pionu (mieszkania od parteru aż po najwyższą kondygnację) na wejście do mieszkań i wykonywanie opisywanych prac. Tylko w takim przypadku jesteśmy w stanie wymienić całość instalacji bez pozostawiania elementów mogących w najbliższej przyszłości ulec uszkodzeniu.

Zakres standardowych prac obejmuje rozkucie ścian w celu otworzenia szachtów instalacyjnych, demontaż całości instalacji wodnej i kanalizacyjnej wraz z kratkami odpływowymi, wykonanie nowych instalacji wraz z podłączeniami do urządzeń w mieszkaniach poprzez syfony, wykonanie prób szczelności, zamurowanie szachtów oraz odtworzenie wykończenia pomieszczeń w mieszkaniach do stanu sprzed remontu. Po stronie właścicieli mieszkań znajduje się jedynie zakup płytek koniecznych do odtworzenia stanu pomieszczeń. Zakup reszty materiałów jest po stronie wykonawców.
Po zakończeniu prac każdy z właścicieli musi złożyć oświadczenie o potwierdzeniu poprawnego doprowadzenia mieszkania do stanu pierwotnego. Dopiero wtedy prace odbierane są wykonawcom jako zakończone.

W zależności od specyfiki budynku w szachtach instalacyjnych oprócz instalacji wodnej i kanalizacyjnej znajdują się np. instalacje gazowa lub centralnego ogrzewania. W takim przypadku dokonywana jest wymiana również tych instalacji lub ich prawidłowe zabezpieczenie w przypadku dobrego stanu technicznego.

Ilość wymienianych corocznie pionów waha się i zależy od wielu czynników. Głównym z nich jest oczywiście ilość usterek, która wskazuje jak bardzo pilne jest wykonanie opisywanych prac. Kolejnym czynnikiem jest np. ilość innych potrzeb remontowych koniecznych do wykonania w ramach rocznego planu remontów.

W przypadku braku zgody wszystkich mieszkańców danego pionu mieszkań na wymianę instalacji – Spółdzielnia nie przystępuje do prac. Wskazywana jest kolejna lokalizacja i tam rozpoczynana jest wymiana. Nie jest naszym celem zmuszanie Państwa do udostępniania mieszkań, a bardziej przekonanie o ich konieczności wymiany instalacji w celu przedłużenia czasu komfortowego użytkowania mieszkań. W kolejnych latach możliwy jest powrót do nie wykonanego wcześniej pionu – po uzyskaniu informacji, że wszyscy właściciele wyrażają już chęć.

Pragniemy poszczycić się wysoką skutecznością uzyskiwanych zgód. W większości budynków do których podchodzimy po raz pierwszy pojawia się niepewność i strach przed niepożądanym remontem w mieszkaniu. Finalnie po wykonaniu kilku mieszkań reszta właścicieli przekonuje się do tego programu i również udostępnia mieszkania na czas prowadzenia robót. W większości budynków do których przystąpiliśmy dokonaliśmy wymiany ponad 90% instalacji wodnej i kanalizacyjnej w łazienkach. Mamy nadzieję, że ten ułamek w przyszłości jeszcze się zwiększy.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Jutrzenka

os. Jagiellońskie 19, 31-834 Kraków

Polecane

Informacje

Spółdzielnia Mieszkaniowa Jutrzenka
os. Jagiellońskie, 31-834 Kraków