Montaż Podzielników Kosztów Centralnego Ogrzewania

Programy

W 2021 roku zakończyła się trwająca wiele miesięcy procedura legislacyjna dotycząca implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej (zwanej EED) poprzez uchwalenie przez Parlament RP dwóch aktów prawnych:

  • Ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej i innych ustaw, która dokonuje zasadniczych zmian w art. 45a Ustawy Prawo energetyczne. Dnia 26 kwietnia 2021 r. prezydent RP podpisał Ustawę, która ostatecznie została opublikowana 7 maja 2021 r. (Dz. U. 2021 poz. 868).
  • Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r. w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania (…). Ustawa obowiązuje od 24 grudnia 2021 r.

Wobec powyższego, jako zarządca budynków zostaliśmy zobowiązani do rozliczania kosztów ogrzewania według indywidualnego zużycia w lokalach przy zastosowaniu (w naszym przypadku dla instalacji c.o. zasilającej lokale wielopunktowo) podzielników kosztów ogrzewania, posiadających funkcję zdalnego odczytu. W budynkach, w których koszty ogrzewania rozliczane są według powierzchni, a nie według zarejestrowanego zużycia, do 24 grudnia 2022 r. należy zainstalować podzielniki kosztów ogrzewania, które posiadają funkcję zdalnego odczytu.

Za niedostosowanie się do przepisów przewidziane są kary pieniężne.
1. Do katalogu kar w Art. 56 Ustawy Prawo energetyczne dodano pkt 6a za niestosowanie wskazanych obowiązków. Karę pieniężną otrzymuje właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, o którym mowa w art. 45a ust. 6, który:
- narusza obowiązek wyposażenia lokali budynku wielolokalowego w urządzenia pomiarowe umożliwiające rozliczanie kosztów ciepła według zużycia kosztów ogrzewania oraz zużycia ciepłej wody w lokalach budynku wielolokalowego,
- nie stosuje rozliczania kosztów według zużycia albo odmawia wypełnienia obowiązków informacyjnych, o
- pobiera opłaty za wypełnienie tych obowiązków informacyjnych.
Wpływy z tytułu kar pieniężnych stanowią dochód budżetu państwa.
2. Karę pieniężną, o której mowa w ust. 1, wymierza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w drodze decyzji administracyjnej.
3. Wysokość kary pieniężnej nie może być niższa niż 10 000 zł i wyższa niż 15% przychodu ukaranego przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jutrzenka” po analizie ofert na dostawę podzielników, wykonywanie rozliczeń ciepła, oraz znając techniczne możliwości instalacji c.o. w budynkach, postanowiła podjąć poniższe kroki:
- podpisano umowę na dostawę podzielników, zaworów termostatycznych i głowic automatycznych dla każdego odbiornika ciepła w naszych zasobach,
- podpisano umowę na wykonywanie rozliczeń ciepła dostarczanego przez MPEC S.A. od 2023 roku, a w budynkach które rozliczane były już według wskazań podzielników (os. Kazimierzowskie 9 i Jagiellońskie 32) od września 2022 roku,
- zatwierdzono warunki na wymianę grzejników dla osób zainteresowanych takim rozwiązaniem.

Zarówno dyrektywy UE jak i polskie ustawodawstwo, wdrożyły te przepisy mając na celu:
- promowanie energooszczędnych zachowań użytkowników lokali budynków wielolokalowych, poprzez ustalanie opłat za zakupione ciepło w sposób odpowiadający jego zużyciu,
- poprawę efektywności energetycznej budynków wynikającą z racjonalizacji zużycia ciepła,
- zbliżenie Polski do standardów europejskich w zakresie racjonalnego korzystania z ciepła,
- realizacja celów klimatycznych Polski i UE poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych,
- wyeliminowanie przypadków, w których użytkownicy lokali mogli zostać obciążeni kosztami ciepła, którego dostarczenie do ich lokali przekraczało możliwości zamontowanych w nich grzejników oraz przypadków związanych z całkowitym brakiem pracy grzejników w wybranych lokalach w bryle budynku i wykorzystywaniem ciepła z lokali sąsiednich.

Dlaczego wymieniamy zawory i głowice? Głównym powodem jest chęć zapewnienia Państwu możliwości skutecznej regulacji dostarczanego do mieszkań ciepła. Wybrane przez nas urządzenia mają bardzo szybki czas reakcji zarówno na zwiększenia jak i zmniejszenie temperatury, a w połączeniu z szybko nagrzewającymi się i wychładzającymi grzejnikami, pozwolą na zużywanie większej ilości ciepła tylko w chwilach kiedy tego Państwo potrzebujecie. Możliwe będzie np. szybkie wychłodzenie mieszkań bez potrzeby nadmiernego (poza zwykłym odświeżeniem) wietrzenia oknami.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Jutrzenka

os. Jagiellońskie 19, 31-834 Kraków

Polecane

Informacje

Spółdzielnia Mieszkaniowa Jutrzenka
os. Jagiellońskie, 31-834 Kraków