Ciepła Woda Użytkowa

Programy

Szanowni Państwo, chcąc zapewnić lokatorom lepszy komfort i bezpieczeństwo, Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Jutrzenka” po pozytywnych wynikach ankiety i zgodzie Walnego Zgromadzenia, podpisał umowę kompleksową z MPEC S.A. w Krakowie i PGE Energia Ciepła S.A. na dostawę ciepła do zasilenia instalacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) w naszych budynkach.

Ciepło sieciowe stanowi obecnie standard w nowym budownictwie wielorodzinnym, a duża część budynków istniejących decyduje się na modernizację instalacji wewnętrznych w celu umożliwienia dostaw ciepłej wody użytkowej z sieci miejskiej. Ciepła woda użytkowa otrzymywana jest w wyniku podgrzania wody wodociągowej ciepłem sieciowym dostarczanym przez MPEC do pomieszczenia węzła cieplnego. Obecnie ten proces odbywa się w Państwa mieszkaniach przy pomocy piecyków gazowych lub rzadziej używanych podgrzewaczy elektrycznych. Stosowana w mieszkaniach nowoczesna ślusarka okienna pozwala na wzrost efektywności energetycznej budynku i zmniejsza straty ciepła, lecz ma również kilka wad. Szczelność mieszkań i brak odpowiedniego wietrzenia skutkuje zbyt małą ilością powietrza aby zapewnić prawidłowe działanie przewodów kominowych. To z kolei, prowadzi do niezupełnego spalania gazu i powstawania niepożądanego produktu spalania, którym jest tlenek węgla – czad.

Rezygnując z piecyka gazowego i wybierając ciepłą wodę użytkową, nie muszą się Państwo martwić o doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do mieszkań, sprawność urządzeń, stan instalacji gazowej czy odpowiedni ciąg w przewodach kominowych. Podgrzewanie wody przy pomocy sieci cieplnej, daje możliwość jednoczesnego korzystania z ciepłej wody przez kilku użytkowników w każdym lokalu mieszkalnym.

Od 2019 roku Zarząd prowadził rozmowy z różnymi instytucjami w celu przygotowania strategii wprowadzenia ciepłej wody użytkowej w zasobach mieszkalnych. Rozmowy dotyczyły zarówno wprowadzenia c.w.u. z pomocą MPEC S.A. jak i innych alternatywnych metod jakimi są m.in. zakup własnych wymienników dwufunkcyjnych, użycie do podgrzewu wody pomp ciepła oraz wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Omawiane były zarówno zagadnienia technologiczne jak i metody finansowania każdego z proponowanych przedsięwzięć, tak aby wybrać najwłaściwsze rozwiązanie. Ze względu na skalę funduszy potrzebnych na realizację tego zadania oraz rentowność przedsięwzięć w czasie, wiele z rozważanych opcji okazało się bezzasadnymi ekonomicznie. Ostatecznie podjęto decyzję o zaproponowaniu Państwu wprowadzenia c.w.u. jako zasilanej z sieci miejskiej z pomocą MPEC S.A.

Projekty zastąpienia ciepłej wody z gazowych podgrzewaczy indywidualnych, centralną ciepłą wodą zakładają że instalacje wodne w mieszkaniach pozostaną nienaruszone, a ingerencja w system ogranicza się do przyłączenia tych instalacji do pionów zasilających i montażu układu pomiarowego tj. licznika ciepłej wody. Obecnie montowane systemy centralnej ciepłej wody użytkowej zapewniają stały dostęp do ciepłej wody bez przerw technicznych, a montowana cyrkulacja zmniejsza czas oczekiwania na ciepłą wodę do minimum – spuszczenie wody tylko z odcinka instalacji od pionu do kranu.

Likwidując gazowe podgrzewacze wody w mieszkaniu eliminujemy zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, pozbywamy się urządzenia wymagającego corocznego kosztownego przeglądu. Dodatkowo, w przypadku gdy gazowy podgrzewacz wody znajduje się w kuchni, jego likwidacja daje możliwość wykonania prawidłowego (zgodnego z przepisami) aneksu kuchennego. W wyniku likwidacji gazowych podgrzewaczy wody zmniejszy się zapotrzebowanie na dopływ świeżego powietrza, potrzebnego do spalania dużej ilości gazu do mieszkań.

Mając na uwadze przedstawienie lokatorom możliwie najpełniejszych informacji w zakresie warunków wyposażenia budynków w ciepłą wodę użytkową dostarczaną do lokali z użyciem ciepła sieciowego (MPEC), Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Jutrzenka” pragnie podkreślić najważniejsze aspekty ww. przedsięwzięcia:

  • Sieć ciepłownicza należąca do MPEC w większości naszych zasobów jest przystosowana do obsługi c.w.u. Jedyny niewymieniany fragment sieci – przy ul. Fatimskiej i ul. Cienistej będzie gotowy w 2025 roku.
  • Po wykonaniu prac, koszty budowy instalacji w zakresie części wspólnych będą pokrywane przez wszystkich właścicieli lokali – niezależnie od zgody na przyłączenie mieszkania. Wewnętrzna instalacja może zostać nieopłacona i niewykonana w lokalach, których właściciele nie wyrażą na to zgody.
  • Jako preferowana rozpatrywana jest wyłącznie jedna metoda wykonania instalacji c.w.u.
    w we wszystkich budynkach – piony wodne na klatkach schodowych i rozprowadzenie poziomów w lokalach mieszkalnych. Rozwiązanie to pozwala osobom niezdecydowanym na c.w.u. na dalsze korzystanie z alternatywnych metod uzyskania ciepłej wody (podgrzewacze elektryczne, piecyki gazowe).
  • Środki na wykonanie instalacji c.w.u. zostaną pozyskane z kilku źródeł: środków z Funduszu Remontowego każdego z budynków, kredytu bankowego z umorzeniem do 16% jego wartości (spłacanego z funduszu remontowego), oraz z dofinansowania z PGE S.A. w zależności od spełnionych warunków.
  • Proponowana kolejność realizacji instalacji w budynkach wynika z wytycznych MPEC S.A.
    oraz gotowości sieci do dostawy ciepła systemowego, stanu funduszu remontowego i jego stawek, oraz innych potrzeb remontowych danego budynku. Wynikają z tego 3 etapy realizacji:
  • os. Kazimierzowskie i os. Jagiellońskie – likwidacja stacji grupowych na tych osiedlach wymusza realizację instalacji ciepłej wody w pierwszej kolejności,
  • os. Przy Arce i os. Krakowiaków – ze względu na istniejącą już na osiedlach sieć preizolowaną,
  • budynki tam zlokalizowane będą mogły być realizowane jako kolejne,
  • ul. Fatimska i ul. Cienista – MPEC S.A. wykona sieć preizolowaną w tej lokalizacji w 2025 roku, co zdeterminuje budowę instalacji wewnętrznych od ok. 2026 roku.

W załączeniu przedstawiamy harmonogram wykonywania instalacji w poszczególnych budynkach.

Projekty wykonawcze

Jagiellońskie 10

Kaziemirzowskie 7

Jagiellońskie 11

Kaziemierzowskie 3

Kazimierzowskie 4

Spółdzielnia Mieszkaniowa Jutrzenka

os. Jagiellońskie 19, 31-834 Kraków

Polecane

Informacje

Spółdzielnia Mieszkaniowa Jutrzenka
os. Jagiellońskie, 31-834 Kraków